Nemci odmietajú silný dozor EÚ nad svojimi bankami

Autor: Ján Pavliš | 30.6.2012 o 21:52 | (upravené 30.6.2012 o 22:13) Karma článku: 4,67 | Prečítané:  140x

Aj keď nemeckým politikom záleží na vyriešení krízy v eurozóne, oveľa viac im zrejme záleží na nezávislosti ich ôsmych Landesbanks.

Aj keď Angela Merkelová vyhlásila, že podporuje centrálny dozor EÚ nad bankami, tvrdo odmieta, aby boli dozorované aj štátom vlastnené a regionálne organizované veľkoobchodné banky tzv. Landesbanks. Jej odpor je pochopiteľný. Vo vysokých funkciách v týchto bankách totiž sedia mnohí regionálni politici a to nie len z jej vlastnej politickej strany.

Keďže ide o štátne banky, nemeckí politici by pod dozorom EÚ mohli prísť o istú suverenitu pri nakladaní s verejnými zdrojmi a na povrch by mohli vyplávať rôzne aj prachom zapadnuté obchody a taktiež mnohé rodiace sa obchody by mohli zakapať. Landesbanks a regionálni politici neraz čelili v minulosti kritike kvôli pre štát nevýhodným úverom, ktoré poskytli na základe politického trička.

Landesbanks poskytujú služby hypotekárnym inštitúciám, veľkým a stredným firmám, realitným developerom, firmám financujúcim medzinárodný obchod, inštitucionálnym zákazníkom ako sú napr. penzijné fondy a vládne agentúry, resp. poskytujú služby aj iným bankám a finančným inštitúciám.

Ján Pavliš

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?